[ Historia turnieju ]
[ Historie Postaci ]
[ Ciosy ]
[ Kody ]
[ Zdjęcia ]
[ Recenzja ]

Platformy
Automaty, PC, Sega Genesis, Sega CD, Game Gear, Sega Master System, Snes, GameBoy, Amiga.
Data wydania
1992 (automaty), 1993 (pozostałe), 1994 (Sega CD).

Recenzja

Mortal Kombat jest to pierwsza część gry MK jaka się pojawiła i to właśnie od niej wszystko się zaczęło. Była to wtedy pierwsza niejapońska bijatyka która odniosła tak ogromny sukces. Nad grą pracowało praktycznie dwóch ludzi: Ed Boon oraz John Tobias i można powiedzieć, że gra jest właśnie ich dziełem. Swoją popularność zawdzięcza wspaniałej jak na tamte czasy grafice, wciągającej historii oraz brutalności, która spowodowała sporo zamieszania. Gra powstała w roku 1992 i po dziś dzień jest uważana już za grę kultową o której chyba każdy gracz na świecie słyszał i w którą prawdopodobnie grał.

screenPierwsze co rzuca się w oczy to grafika. W czasach kiedy gra została wydana biła wszystkie inne gry pod względem audio-wizualnym. Postacie są digitalizowane i poruszają się płynnie oraz realistycznie. Twórcy chcieli posunąć się jeszcze dalej. Mieli w planie, aby jedna z postaci (Johnny Cage) miał twarz Jean Cloude Van Damma. Niestety plan nie wypalił. Również areny są zrobione bardzo ciekawie i przede wszystkim pasują do gry. Niekiedy są urozmaicone drobnymi animacjami np. mnisi oklaskujący wygraną walkę czy też poruszające się obiekty po niebie. Praktycznie po każdym uderzeniu przeciwnika leje się krew dzięki czemu walki wyróżniają się w stosunku do innych bijatyk. To właśnie połączenie dobrej grafiki i brutalności stało się receptą na sukces gry.

screenW grze mamy do wyboru siedmiu podstawowych wojowników. Są to: Kano (morderca z czerwonym okiem), Liu Kang (mistrz z klasztoru Shaolin), Raiden (bóg błyskawic oraz opiekun Królestwa Ziemii), Scorpion (żółty ninja), Sub-Zero (lodowy wojownik), Sonya (kobieta z US Army) oraz Johnny Cage (gwiazda światowego filmu). Głównym przeciwnikiem do pokonania jest Shang Tsung (czarownik) natomiast przed nim stoi czteroręki Goro. Ukrytą postacią w grze jest Reptile (jaszczurka pod ludzką postacią). Postacie te są chyba najbardziej znanymi wojownikami w świecie MK i pojawiają się nadal w kolejnych odsłonach serii. Każda z nich charakteryzuje się swoimi zdolnościami np. Sub-Zero potrafi zamrażać, Raiden razić prądem a Scorpion przyciągać swoim harpunem. Każdy z wojowników ma również swoją historię związaną z turniejem.

screenWłaśnie historia gry stała się też jednym z elementów popularności serii czego dowodem mogą być nakręcone filmy kinowe czy też seria TV. Historia z pozoru jest bardzo banalna i przedstawia się w następujący sposób: czarownik Shang Tsung postanawia objąć Królestwo Ziemskie w swoje ręce. Jednak aby tego dokonać musi zwyciężyć w turnieju który jest organizowany raz na jedno pokolenie. Raiden jako opiekun naszej planety wzywa na turniej najlepszych wojowników. Tak w skrócie przedstawia się historia gry, która z upływem czasu zaczęła się powiększać.

System walki w grze jest bardzo prosty i wygodny. Każda z postaci posiada podstawowe ruchy: chodzenie do przodu, do tyłu, podskakiwanie, kucanie, cios pięścią w górę, w dół, kopnięcie w górę, w dół oraz blokowanie ciosów. Również niektóre ciosy są takie same dla wszystkich zawodników (używając kierunków ruchu i pięści oraz nóg) m.in. podcięcie nogą, uderzenie z 'haka' i nieco mniej przydatne ciosy z kucania i podskoku. Oprócz tego każda z postaci posiada po kilka swoich unikalnych ciosów specjalnych, które wykonuje się wystukując odpowiednią kombinację guzików. Są to różnego rodzaju fireballe itp.

screenOprócz tego, na końcu wygranej walki po usłyszeniu głosu i napisu 'Finish Him' (lub 'Finish Her') można wykonać tzw. Fatality. Jest to kolejny element w grze dzięki któremu seria zyskała popularność. Fatality polegają na efektownym wykończeniu przeciwnika np. poprzez wyrwanie mu serca, spaleniu czy też oderwaniu głowy. Każda z postaci robi co innego a dokonuje się tego wystukując odpowiednia kombinacje klawiszy. Oprócz tego na jednej z aren (na moście) można przeciwnika strącić na kolce.

Ciekawym elementem w grze jest mini-gra. Test Your Might (bo o niej mowa) polega na rozwaleniu ręką różnego rodzaju materiału (deski, kamienie) poprzez szybkie wciskanie guzików aż do momentu kiedy pasek znajdujący się z boku dojdzie do wyznaczonej kreski. Test Your Might pojawia się co kilka walk (grając z komputerem lub drugim graczem).

screenNie można mieć również zastrzeżeń do muzyki i dźwięku w grze. Muzyka jest bardzo fajna i co najważniejsze - pasuje do klimatu gry. Jeśli chodzi o dźwięk to są to różnego rodzaju jęki i okrzyki wojowników oraz głos lektora mówiący takie komendy jak np. 'Fight!', 'Fatality'.

Nie ma się co dziwić, że po ogromnym sukcesie gry powstały jej kontynuacje. MK jest po dziś dzień przez wielu graczy uważana za jedną z najlepszych gier wszechczasów.

- Bodzio