raiden

postac

KILKA SŁÓW

Bóg błyskawic, dawny opiekun Ziemi. Raiden pojawił się już na samym początku w pierwszej części Mortal Kombat. Przybrał ludzką postać, aby rywalizować w turnieju, na który podobno został zaproszony przez samego Shang Tsunga. Bóg piorunów strzeże cały czas Ziemii i powraca wraz z siedmioma wojownikami do walki z Shao Kahnem.

Po udanej próbie odparcia ataków przez Shao Kahna Raiden wraca po raz kolejny, aby stawić czoła Shinnokowi i zniszczyć niecny plan Quan Chiego. W MK: Armageddon akcja zmienia się o 180 stopni, gdy Raiden sprzymierza się z Shao Kahnem.

spacer

DODATKOWE INFORMACJE

POJAWIŁ SIĘ: Mortal Kombat,
Mortal Kombat II,
Mortal Kombat 3,
Mortal Kombat Trilogy,
Mortal Kombat 4,
Mortal Kombat Gold,
MK: Deadly Alliance,
MK: Tournament Edition,
MK: Deception,
MK: Unchained,
MK: Shaolin Monks,
MK: Armageddon,
MK vs. DC Universe
POCHODZENIE: Niebiosa
GATUNEK: Bóg
NATURA: Dobry
PRZYJACIELE: Liu Kang, Johnny Cage, Sonya, Kitana, Jax
WROGOWIE: Siły Zła, Shang Tsung, Shinnok, Quan Chi, Shao Kahn
ORGANIZACJA: Brak, Obrońca Ziemi
STYLE: Nan Chuan (MK:DA, MK:D, MK:A)
Jujutsu (MK:DA, MK:D)
STYLE Z BRONIĄ: Warhammer (MK4, MKG)
Staff (MK:DA, MK:D, MK:SM, MK:A)
historia

Mortal Kombat

Znany lepiej jako bóg błyskawic. Plotka głosi, że na turniej otrzymał osobiście zaproszenie od Shang Tsunga. Raiden przybrał ludzką postać aby rywalizować w turnieju jednak jego zwycięstwo nie jest dla niego zaskoczeniem. Magia Shang Tsunga, potęga Goro oraz wspaniałe umiejętności wojowników nie robiły na nim wrażenia. Raiden szybko nudzi się konkurencją śmiertelników i zaprasza na turniej innych bogów, aby uczestniczyli w turnieju. Spowodowało to wiele niezgodności i doprowadziło do zniszczenia naszego świata.

Mortal Kombat II

Bóg błyskawic wyczuwa złe zamiary Shao Kahna. Powiadamia o tym ziemskich wojowników. Potem znika. On sam jest narażony na niebezpieczeństwo ze strony Outworld.

Mortal Kombat 4 / Mortal Kombat Gold

Po zwycięstwie nad Shao Kahnem, Raiden musi stanąć kolejnemu wyzwaniu jakim jest zagrożenie ze strony Shinnoka.Oddziały Quan Chi uderzają najpierw na Starszych Bogów. Podczas gdy niebiosa wzburzone są wichrami wojny, jedynym nie zamieszanym jeszcze w wojnę jest Raiden. Bóg gromów i błyskawic musi pomóc Starszym Bogom i pokonać nadciągające zło.

MK: Deadly Alliance / MK: Tournament Edition

Starsi Bogowie zdawali sobie w pełni sprawę z zagrożenia, jakie sojusz pomiędzy Quan Chi i Shang Tsungiem stanowił dla stabilności światów. Mimo tej wiedzy, wszyscy twardo utrzymywali swoją decyzję o neutralności. Wszyscy, poza jednym - Raidenem. Były Bóg Piorunów prosił innych Starszych Bogów o podjęcie działań, ale ci odmówili. Zniesmaczony, Raiden porzucił swój status Starszego Boga, i powrócił na Ziemię aby zbierać siły do walki z nadchodzącą burzą.

Raiden wrócił do Królestwa Ziemi żeby spotkać się ze swoimi towarzyszami i poinformować ich o nadchodzącym niebezpieczeństwie ze strony Śmiertelnego Przymierza. Ci którzy zostali wezwani do jego armii mieli się z nim spotkać na wyspie Shang Tsunga, która była na Zagubionym Morzu. Na miejscu Raiden objawił szczegóły tragicznej sytuacji z jaką musi się zmierzyć nie tylko Outworld ale również Królestwo Ziemi. Później wezwał z głębin oceanu statek Shang Tsunga -Nethership i dzięki niemu przetransportował wszystkich do boskiego portalu, który był tylko znany czarnoksiężnikom i bogom. Pojawili się oni w Outworld gotowi do walki.

MK: Deception / MK: Unchained

Dobrze znałem Onagę, poprzedniego władcę Outworld. Shao Khan był jego doradcą do czasu gdy otruł Dragon Kinga i wziął Outworld dla siebie. Ale Onaga jakimś cudem wrócił i jest jeszcze silniejszy niż wcześniej. Jego moc wydaje się być tak silna jaka wcześniej była możliwa tylko dla Starszych Bogów. Nawet moja moc połączona z mocą Śmiertelnego Przymierza nie mogła go pokonać. Zrobiłem to co mogłem: uwolniłem moją boską energię w nadziei że zniszczę ich wszystkich.

Po jakimś czasie moja energia uformowała się na nowo w Królestwie Ziemi. Byłem świadomy wszystkich wydarzeń. Stałem się być oburzony poczynaniami śmiertelników. To próżność i chęć sławy Shujinko doprowadziły do powrotu Dragon Kinga. Nie będę więcej pozwalał śmiertelnikom decydować o losie tego królestwa. Będą o nie walczyć albo zniszczę ich wszystkich. Każdy będzie się bał nowego Boga Piorunów.

MK: Armageddon

Nigdy więcej nie powierzę losu Królestwa Ziemi ludziom. Nadszedł czas bym sam się tym zajął.

Wieki temu pokonałem starożytną sektę nekromantów - Houan. Chociaż ich członkowie później zostali rozrzuceni przez wiatry, ich starożytna podziemna świątynia nadal istnieje, opuszczona i nieużywana od wieków. Na ścianach zostały wyryte inskrypcje, które pozwalały wskrzeszać zmarłych. Leżały tam magiczne łańcuchy, które pozwalały Houanom kontrolować zmarłych.

Położyłem ciało Liu Kanga na ceremonialnym ołtarzu i przypiąłem go kajdankami. Recytując nie święte zaklęcia, przywróciłem do życia ciało mojego byłego sojusznika. Ciało Liu Kanga nie byłoby zwykłym zomie, służyłby mi jako mój ostateczny wykonawca. Usatysfakcjonowany uwolniłem go żeby wyładował się na tych, którzy zagrozili Królestwu Ziemi.

Chociaż próbowałem ukryć moją działalność, użycie czarnej energii nie zostało niezauważone. Shinnok pojawił się przede mną i zaproponował mi przymierze. On pomógłby mi zabezpieczyć bezpieczeństwo Królestwa Ziemi, a ja pomógłbym mu w jego jakimś planie. Nie jestem głupi. Wiem jaka była zdrada tego upadłego Starszego Boga. Przyjąłem jego ofertę i będę ją wypełniać tak długo aż dowiem się jaki jest jego prawdziwy cel. Zanim to jednak nastąpi wykorzystam Shinnoka do własnych celów.

Mortal Kombat vs DC Universe

Bóg Gromu, Opiekun Królestwa Ziemskiego. Nieśmiertelny i nieopisanie mądry, Raiden jest obrońcą, który zbiera ziemskich śmiertelników do walki przeciwko siłom zła. Gdy jego brat, Shao Kahn, Cesarz Outworld, w końcu najechał Królestwo Ziemskie, tylko Raiden i jego Siły Światła stały pomiędzy zniewoleniem, a wolnością. Gdy Ziemia połączyła się z Outworld, Raiden nie ustąpił ani o krok i walczył z imperatorem, w końcu go pokonując i ratując Królestwo Ziemskie. Wyglądało na to, że w końcu udało się osiągnąć pokój, ale bitwa o Ziemię dopiero się rozpoczęła.

ciekawostki

W japońskiej religii Shinto, Raiden (znany również jako Raijin) postrzegany jest jako mały, czerwony, chudy demon, który uderza w bębenki aby przywołać burzę. Wedługo serwisu UGO.com Raiden uznany został jako jedna z ikonowych postaci całej serii Mortal Kombat.

Imienie Raidena ciągle ulegało zmianie w częściach seii, filmach, automatach czy komiksach, aż do części Mortal Kombat 4. Chodziło o zmianę litery "i" na "y" - Rayden.

Raiden pojawił się jako sekretna postać w Inreal Championship 2: The Liandri Conflict, NFL Blitz oraz NBA Jam Tournament Edition. Pojawił się również w bonusowej rundzie w pinballu w grze Bally's 1994 World Cup Championship.

Zobacz też:

postaci postaci postaci postaci postaci postaci