[ Historia turnieju ]
[ Historie Postaci ]
[ Ciosy ]
[ Kody ]
[ Zdjęcia ]
[ Recenzja ]

Platformy
Automaty, PC, Sega Genesis, Play Station, Game Gear, Sega Master System, Snes, GameBoy.
Data wydania
1994 (automaty), 1995 (pozostałe), 1996 (PlayStation).

Recenzja

Premiera gry była zapowiedziana na rok 1995. Twórcy dotrzymali terminu i gra w pierwszej kolejności pojawiła się na automatach. MK3 jest ogólnie odbierana przez graczy różnie. Jedni uważają, że straciła klimat jaki był w poprzednich częściach, inni twierdzą, że gra jest jeszcze lepsza. Faktem jest, że MK3 odróżnia się nieco od MK i MKII ale zmiany te można również odebrać pozytywnie.

screenPoprawie uległa przede wszystkim grafika. Postacie wyglądają bardziej realistycznie i są bardziej szczegółowe. Poruszają się jeszcze szybciej i płynniej co również należy zaliczyć na plus. Również areny są lepsze i jeszcze bardziej wzbogacone w animacje. Jako, że historia gry jest nieco inna to z początku może się wydawać że areny nie mają już tego klimatu z w poprzednich częściach. Istotne jest to, że są zrobione lepiej i jest ich więcej. Mimo ulepszonej grafiki MK3 nie jest aż tak brutalna jak poprzednie części. Dlaczego? Cóż... postaram się wyjaśnić.

Jak pisałem wcześniej areny na których walczymy są nieco inne (opuszczone miasto, metro czy też różnego rodzaju komnaty). Może dlatego gracze uważają że gra straciła swój klimat. Druga sprawa to wykończenia które stały się bardziej śmieszne niż brutalne. Straciły realizm przez co wygląda to sztucznie np. Jax rośnie i zgniata przeciwnika swoim butem a Kabal pompuje głowę przeciwnikowi po czym ten wybucha. Mało tego. Z przeciwnika wylatują po 3 czaszki, 4 nogi i 3 ręce.

screenDo dyspozycji autorzy oddali nam 15 podstawowych postaci. Stare postacie to: Shang Tsung, Jax, Kano, Liu Kang, Sonya, Sub-Zero i Kung Lao. Jeśli chodzi o nowe to jest ich 8: Sindel (matka Kitany), Stryker (gliniarz), Cyrax (żółty robot), Sektor (drugi robot, czerwony), Nightwolf (indianin), Sheeva (babka z czterema rękami) i Kabal (koleś z maską tlenową). Bossem jest nadal Shao Kahn a sub-bossem centaur Motaro. Ukrytą postacią w MK3 jest Smoke (robot).

screenSystem sterowania postacią niewiele się zmienił. Dodano nowy klawisz 'run' który umożliwia nam bieganie i szybsze podejście do przeciwnika. Nowością są również kombosy. Polegają na szybkim zadaniu sekwencji ciosów w trakcie której przeciwnik nie może nic zrobić. Po wykonaniu takiego komba pojawia się z boku napis informujący nas ilu hitowe zrobiliśmy kombo i ile % energii stracił przeciwnik. Postacie posiadają również więcej ciosów specjalnych.

W MK3 każda z postaci ma po 2 Fatality, Babality, Friendship oraz dwa nowe: Mercy (możliwe do wykonania tylko w 3 rundzie, polega na dodaniu przeciwnikowi trochę energii) oraz Animality które można zrobić tylko po wcześniejszym wykonaniu Mercy. Nasz wojownik zostaje zamieniony w jakieś zwierzę i rozszarpuje, zjada lub jeszcze w inny sposób wykańcza przeciwnika. Nie można zapomnieć również o Stage Fatality. Są 3 nowe Stage Fatality: zrzucenie z mostu na obracające się kolce, wrzucenie pod metro i na kolce w ziemi.

screenMuzyka i dźwięk nadal tworzą 'mortalowy' kilmat. Muzyka jest tajemnicza i fajnie komponuje się z całą resztą. Dźwięk jest natomiast bardziej wyraźny ale chyba trochę miejscami przesadzony np. okrzyki Liu Kanga.

Mimo że gra jest różnie rozpatrywana przez graczy chyba każdy z nią miał do czynienia i w nią kiedyś grał. Faktem jest, że nieco zmieniony został klimat i MK3 nie jest tak brutalna jak poprzednie części ale nadal jest bardzo grywalna.

- Bodzio